Girls Tennis

2017 Master Schedule (PDF)Blue Red | White    (Blue Division league meet is Friday, May 12 at Jackson)

The CAAC Girls Tennis season will compete in three divisions for 2017. The division alignments are: Blue Division East Lansing, Grand Ledge, Holt, Jackson, Lansing Eastern, Lansing Everett, Lansing Sexton, Okemos Red Division DeWitt, Haslett, Mason, Owosso, St. Johns, Waverly White Division Eaton Rapids, Fowlerville, Ionia, Lansing Catholic Central, Portland, Williamston

CAAC 2017 MHSAA Finals Highlights

Division 2 – Okemos 8th in team points (14), Mason 10 in team points (7)
No. 1 Singles Finals #1 Sloane Teske, East Grand Rapids d. #2 Olivia Hanover, Mason, 3-6, 6-1, 6-3
No. 3 Singles Finals #2 Audrey Olson, East Grand Rapids d. #4 Sema Colak, Okemos, 2-6, 6-2, 6-4

Division 3 – Williamston 11th in team points (7)
No.1 Singles Semifinals #1 Monique Karoub, Detroit Country Day d. #5 Sophie Daavettila, Williamston, 6-1, 6-0
No. 2 Singles Quarterfinals  #4 Jillian Brooks, St Clair d. Sydney Ellsworth, Williamston, 1-0, Ret Inj
No. 3 Singles Second Round #5 Avneet Deol, Ada Forest Hills Eastern d. Maia Guenther, Williamston, 6-0, 6-2
No. 4 Singles Second Round  Emma Catalina, Chelsea d. Kenzie Carson, Williamston, 6-0, 6-1
No. 1 Doubles Second Round #6 Kaylee Joachim / Keri Lozen, St Clair d. Halle Wisbiski / Morgan Nolan, Williamston, 7-6(4), 7-6(5)
No. 2 Doubles Quarterfinals #3 Amanda Verhulst / Nicole Verhulst, Holland Christian d. Christie Carson / Madeline Ganton, Williamston, 6-0, 6-0
No. 3 Doubles Second Round #5 Hannah Feng / Annika Weeber, Grand Rapids Christian d. Alana Kemler / Madeline Kugler, Williamston, 6-0, 6-1
No. 4 Doubles Second Round #4 Allie Foucher / Emme Kutchey, St Clair d. Sofia Mirate / Alyssa Hidalgo, Williamston, 7-5, 6-3

Division 4 – Portland 5th in team points (18)
No. 1 Singles First Round Anne Bandrowski, Traverse City St Francis d. Michelle Dorshimer, Portland, 6-0, 6-1
No. 2 Singles Quarterfinals #5 Brooke Norder, GR West Catholic d. #4 Brooke Butterfield, Portland, 6-4, 6-4
No. 3 Singles Quarterfinals #4 Taylor Kennedy, Monroe St Mary Catholic Central d. #5 A’hlona Jordan, Portland, 6-3, 6-0
No. 4 Singles Quarterfinals Serena Luplow, Harbor Springs d. Sydney Schneider, Portland, 6-2, 6-2
No. 1 Doubles Quarterfinals #1 Geraldine Berkemeier / Jocee Mceldowney, Jackson Lumen Christi d. Morgan Wittkopp / Hannah McNaughton, Portland, 6-4, 3-6, 6-1
No. 2 Doubles Semifinals #1 Baani Jain / Giselle Farjo, Ann Arbor Greenhills d. #4 Rebekah Ludema / Ainsley Ludema, Portland, 6-4, 3-6, 6-0
No. 3 Doubles Finals #1 Jamie Todd / Ryan Perry, Ann Arbor Greenhills d. #3 Brittany Thelen / Rachel VanHouten, Portland, 4-6, 7-6 (4), 6-3
No. 4 Doubles Semifinals Anna Dumont / Carolyn Browne, Kalamazoo Hackett d. #6 Riley Thelen / Sam Weber, Portland, 6-3, 6-4

White Meet 5-11   Results

Red Meet 5-12    Results

Blue Meet 5-12   Flight Results   Team Results

Girls Tennis Game Sheet Policies

Any questions regarding content may be sent to the Webmaster at caacsports@gmail.com.